6-10 November 2017
Okochi Hall (Wako Campus, RIKEN)
Asia/Tokyo timezone

Tentative Program    Last update: Sep. 14, 2017 at 14:14 (JST)

1st week

Place: Okouchi Hall, RIKEN, Wako, Saitama, Japan

Nov. 6 (Mon.)

9:00 - 9:30   Registration
9:30 - 9:50   Shigehiro Nagataki   Opening Address
9:50 - 10:40   Hideyuki Umeda
10:40 - 11:00   Coffee Break
11:00 - 11:50   Thomas Janka
11:50 - 12:30   Annop Wongwathanarat
12:30 - 14:00   Lunch
14:00 - 14:40   Shun Furusawa
14:40 - 15:20   Alexey Tolstov
15:20 - 15:50   Coffee Break
15:50 - 16:40   Yasunobu Uchiyama
16:40 - 17:00   Jirong Mao

Nov.7 (Tue.)

9:00 - 9:50   Patrick Slane
9:50 - 10:40   Daniel Patnaude
10:40 - 11:10   Coffee Break
11:10 - 11:50   Herman S.-H. Lee
11:50 - 12:40   Salvatore Orlando
12:40 - 14:00   Lunch
14:00 - 14:40   Masaomi Ono
14:40 - 15:30   Samar Safi-Harb
15:30 - 16:00   Coffee Break
16:00 - 16:40   Gilles Ferrand
16:40 - 17:30   Toshitaka Kajino

Nov.8 (Wed.)

9:00 - 9:50   Keiichi Maeda
9:50 - 10:40   Daisuke Yonetoku
10:40 - 11:00   Coffee Break
11:00 - 11:40   Maria Dainotti
11:40 - 12:00   Tyler Parsotan
12:00 - 12:40   Akira Mizuta
Afternoon:   Excursion & Free Discussions (VIPs & Organizers only)

Nov.9 (Thu.)

9:00 - 9:50   Miguel Aloy
9:50 - 10:40   Amir Levinson
10:40 - 11:10   Coffee Break
11:10 - 11:50   Hirotaka Ito
11:50 - 12:40   Pawan Kumar
12:40 - 14:00   Lunch
14:00 - 14:50   Davide Lazzati
14:50 - 15:30   Oliver Just
15:30 - 15:50   Coffee Break
15:50 - 16:40   Alexander Kusenko
16:40 - 17:20   Donald Warren
18:00 - 20:00   Discussions with Dinner (VIPs & Organizers only)

Nov.10 (Fri.)

9:00 - 9:20   Masanori Arakawa
9:20 - 10:00   Susumu Inoue
10:00 - 10:50   Toshikazu Shigeyama
10:50 - 11:20   Coffee Break
11:20 - 12:10   Xiang-Yu Wang
12:10 - 12:50   Haoning He
12:50 - 14:00   Lunch
14:00 - 14:40   Yoshiyuki Inoue
14:40 - 15:20   Sarira Sahu
15:20 - 15:40   Jirong Mao


2nd week

Place: Room 246-248, Main research building, RIKEN, Wako, Saitama, Japan

Nov. 13 (Mon.)

Morning 10:00-12:30   Presentations & Discussions
   Presenters: Daniel Patnaude, Herman Lee, Jirong Mao, Yasunobu Uchiyama
Afternoon   Free discussion

Nov. 14 (Tue.)

Morning 10:00-12:30   Presentations & Discussions
   Presenters: Salvatore Orlando, Masaomi Ono, Gilles Ferrand
Afternoon   Free discussion & Seminar by Daniel Patnaude

Nov. 15 (Wed.)

Morning 10:00-12:30   Presentations & Discussions
   Presenters: Hirotaka Ito, Donald Warren
Afternoon   Free discussion
Evening 18:00-20:00   Meeting (Discussion on the future plan of ABBL, Free discussion, Dinner)

Nov. 16 (Thu.)

Morning 10:00-12:30   Presentations & Discussions
   Presenters: Akira Mizuta, Oliver Just, Haoning He
Afternoon   Free discussion

Nov. 17 (Fri.)

Morning 10:00-12:30   Presentations & Discussions
   Presenters: Sarira Sahu, Yoshiyuki Inoue, Susumu Inoue
Afternoon   Free discussion